Nadeszły nominacje do nagrody BAFTA 2019, dając ci nieco ponad miesiąc, by zastanowić się nad względną zaletą wielu kandydatów do ceremonii wręczenia nagród i narzekać, że Czarna Pantera pojawia się tylko w kategorii efektów specjalnych. No cóż. To wciąż imponująca lista, z 12 nominacjami do komedii dramatycznej The Favourite, prawie dwukrotnie więcej niż dwie nominowane gwiazdy A Star is Born i Roma (z których każda ma siedem własnych).
Ceremonia BAFTA odbędzie się w londyńskiej Royal Albert Hall 10 lutego, od godz. 17:00 czasu GMT / południe ET / 9 rano PT. BBC One będzie transmitować transmisję na żywo, co oznacza, że powinieneś również być w stanie go złapać przez iPlayer, a mieszkańcy USA mogą dostroić się za pośrednictwem BBC America.
Zapoznaj się z pełną listą osób nominowanych we wszystkich 25 kategoriach. I nie zapomnij zobaczyć wszystkich zwycięzców ze Złotych Globów 2019.
Najlepszy film
BlacKkKlansman
Ulubiony
Zielona Książka
Roma
Rodzi się gwiazda
Znakomity brytyjski film
Bestia
Czeska rapsodia
Ulubiony
McQueen
Stan Ollie
Nigdy tu naprawdę nie było
Znakomity debiut brytyjskiego scenarzysty, reżysera lub producenta
Apostasy – Daniel Kokotajlo (Scenariusz / Reżyser)
Bestia – Michael Pearce (scenarzysta / reżyser), Lauren Dark (producent)
Wiosna w Kambodży – Chris Kelly (scenarzysta / reżyser / producent)
Pili – Leanne Welham (scenarzysta / reżyser), Sophie Harman (producent)
Promień Liz – Richard Billingham (scenarzysta / reżyser), Jacqui Davies (producent)
Film nie w języku angielskim
Kafarnaum
Zimna wojna
Dogman
Roma
Shoplifters
film dokumentalny
Darmowe solo
McQueen
RBG
Oni nie dorastają
Trzech identycznych nieznajomych
Film animowany
Iniemamocni 2
Wyspa Psy
Spider-Man: Into the Spider-Verse
Dyrektor
BlacKkKlansman – Spike Lee
Zimna Wojna – Paweł Pawlikowski
Ulubiony – Yorgos Lanthimos
Roma – Alfonso Cuarón
Urodziła się gwiazda – Bradley Cooper
Oryginalny scenariusz
Zimna wojna – Janusz Głowacki, Paweł Pawlikowski
Ulubiony – Deborah Davis, Tony McNamara
Zielona księga – Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga
Roma – Alfonso Cuarón
Vice – Adam McKay
Adaptowany scenariusz
BlacKkKlansman – Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel, Kevin Willmott
Czy możesz mi kiedykolwiek przebaczyć? – Nicole Holofcener, Jeff Whitty
Pierwszy człowiek – Josh Singer
Jeśli Beale Street Could Talk – Barry Jenkins
Urodziła się gwiazda – Bradley Cooper, Will Fetters, Eric Roth
Wiodąca aktorka
Glenn Close – The Wife
Lady Gaga – Urodziła się gwiazda
Melissa McCarthy – Czy możesz mi wybaczyć?
Olivia Colman – The Favourite
Viola Davis – Wdowy
Główny aktor
Bradley Cooper – Urodziła się gwiazda
Christian Bale – Vice
Rami Malek – Czeska rapsodia
Steve Coogan – Stan Ollie
Viggo Mortensen – Zielona księga
Aktorka wspierająca
Amy Adams – Vice
Claire Foy – First Man
Emma Stone – Ulubiony
Margot Robbie – Mary Queen of Scots
Rachel Weisz – Ulubiony
Wspierający aktora
Adam Driver – BlacKkKlansman
Mahershala Ali – Zielona Księga
Richard E. Grant – Czy możesz mi wybaczyć?
Sam Rockwell – Vice
Timothee Chalamet – Beautiful Boy
Oryginalna muzyka
BlacKkKlansman – Terence Blanchard
Jeśli Beale Street Could Talk – Nicholas Britell
Isle of Dogs – Alexandre Desplat
Mary Poppins Returns – March Shaiman
Urodziła się gwiazda – Bradley Cooper, Lady Gaga, Lukas Nelson
Kinematografia
Czeska rapsodia – Newton Thomas Sigel
Zimna Wojna – Łukasz Żal
Ulubiony – Robbie Ryan
Pierwszy człowiek – Linus Sandgren
Roma – Alfonso Cuarón
Redagowanie
Czeska rapsodia – John Ottman
Ulubiony – Yorgos Mavropsaridis
Pierwszy człowiek – Tom Cross
Roma – Alfonso Cuarón, Adam Gough
Vice – Hank Corwin
Projektowanie produkcji
Fantastyczne zwierzęta: zbrodnie Grindelwaldu – Stuart Craig, Anna Pinnock
Ulubiony – Fiona Crombie, Alice Felton
Pierwszy człowiek – Nathan Crowley, Kathy Lucas
Mary Poppins Returns – John Myhre, Gordon Sim
Roma – Eugenio Caballero, Bárbara Enríquez
Projekt kostiumu
The Ballad of Buster Scruggs – Mary Zophres
Bohemian Rhapsody – Julian Day
Ulubiony – Sandy Powell
Mary Poppins Returns – Sandy Powell
Mary Queen of Scots – Alexandra Byrne
Makijaż Włosy
Czeska rapsodia – Mark Coulier, Jan Sewell
Ulubiony – Nadia Stacey
Mary Queen of Scots – Jenny Shircore
Stan Ollie – Mark Coulier, Jeremy Woodhead
Vice – Nominees TBC
Dźwięk
Czeska rapsodia – John Casali, Tim Cavagin, Nina Hartstone, Paul Massey, John Warhurst
Pierwszy człowiek – Mary H. Ellis, Mildred Iatrou Morgan, Ai-Ling Lee, Frank A. MontaÑo, Jon Taylor
Misja: Niemożliwe – Fallout – Gilbert Lake, James H. Mather, Christopher Munro, Mike Prestwood Smith
Spokojne miejsce – Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Procter, Ethan Van der Ryn
Urodziła się gwiazda – Steve Morrow, Alan Robert Murray, Jason Ruder, Tom Ozanich, Dean Zupancic
Specjalne efekty wizualne
Avengers: Infinity War – Dan DeLeeuw, Russell Earl, Kelly Port, Dan Sudick
Czarna Pantera – Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack, Dan Sudick
Fantastyczne zwierzęta: zbrodnie Grindelwaldu – Tim Burke, Andy Kind, Christian Manz, David Watkins
Pierwszy człowiek – Ian Hunter, Paul Lambert, Tristan Myles, J.D. Schwalm
Gotowy gracz – Matthew E. Butler, Grady Cofer, Roger Guyett, David Shirk
Brytyjska krótka animacja
Wszystko w porządku – Elizabeth Hobbs, Abigail Addison, Jelena Popović
Marfa – Greg McLeod, Myles McLeod
Roughhouse – Jonathan Hodgson, Richard Van Den Boom
Brytyjski film krótkometrażowy
73 Krowy – Alex Lockwood
Licencjat, 38 – Angela Clarke
Niebieskie drzwi – Ben Clark, Megan Pugh, Paul Taylor
Pole – Sandhya Suri, Thomas Bidegain, Balthazar de Ganay
Wale – Barnaby Blackburn, Sophie Alexander, Catherine Slater, Edward Speleers
Nagroda EE Rising Star
Barry Keoghan
Cynthia Erivo
Jessie Buckley
Lakeith Stanfield
Letitia Wright
BAFTA są dobre i dobre, ale zobacz, co myśleliśmy najlepsze filmy z 2018 roku.